Target na wzdęcia i bajer na kolkę

Sab Simplex*, Infacol, bobotic, espumisan, imodium, simetikon, colinox, gaspertin, espumax, ulgix wzdęcia – to nazwy handlowe tego samego składnika. Leki kupowane w aptekach głównie przez rodziców płaczących niemowlaków, ale też każdego, kto uskarża się na wzdęcia i szuka powierzchownego sposobu na ich eliminację.

Jest to na świetny przykład, jak zmanipulować potencjalny target i „skroić” pod niego idealny produkt.

Produkt, który wcale nie działa.

Wiadomo, że rodzice dla płaczącego niemowlaka zrobią wszystko. Uwierzą w każdą historię, byle by dziecko przestało się męczyć – męczyć zapewne z powodu sławnej kolki. Bo jaka jest przyczyna kolek? Co mówią babcie, koleżanki, treści reklam z telewizora, nośne hasła z reklam w gazetkach?

Że PRZYCZYNĄ KOLEK SĄ WZDĘCIA.

Fachowo, że „kolka niemowlęca spowodowana jest przez tworzące się w żołądku dziecka pęcherzyki powietrza”. Wzdęcia czyli gazy.
„Ma gazy i przez to kolkę, zobacz jak przykurcza nóżki i płacze!” – znacie?
Niestety, to nie takie proste. Przyczyny płaczu mogą być różne, idąc dalej przyczyny bólu brzucha mogą być różne ale raczej nie są to gazy, które jeśli już, są skutkiem i objawem, który należy niwelować w inny sposób, niż podanie doraźnego produktu aptecznego, który może ułatwić wydalanie gazów, ale…

Nie ułatwi bo nie działa.

Simeticone, simeticonum, simetikon – substancja będąca połączeniem żelu krzemionkowego z dimethiconem, stąd nazwa simetikonu (silica, czyli krzem + dimethicone czyli silikon). Substancje te, wg producenta przykładowego leku o tym składzie mają uwalniać gazy, czyli fizycznie na nie oddziaływać.
Jak wykazały badania, simetikon NIE jest bardziej skuteczny niż placebo, jeśli chodzi o leczenie kolki dziecięcej.

A wspomniany producent w informacji o leku powołuje się na badania, które miały wykazać, że „Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Gazy w jelitach uwolnione w ten sposób są łatwiej wchłaniane lub usuwane z organizmu” i odsyła nas do publikacji Friis H I inni, Effect of simethicone on lactulose-induced H2 production and gastrointestinal symptoms. Digestion 1991; 49: 227-30.
Co to za badania na które powołuje się producent? 10 dorosłych osób sztucznie nagazowanych? Tym samym pokazuje, że nie ma badań uwiarygodniających jego produkt. Że sprzedaje ściemę.
W innych, wiarygodnych badaniach na niemowlakach mamy całkiem sprzeczne wyniki, niż podaje sprzedawca Simetikonu, co jak bolesny samobój zaprzeczają jego zapewnieniom. Niesmak, co?

Delikatnie ujmując to czystej wody marketing wokół kolkowo-wzdęciowy, który stał się prawdą obiegową i przy okazji niezłym farma-biznesem.

 

* przy okazji – co jeszcze ma w składzie produkt dla noworodka: Sab Simplex: Carbomer, kwasek cytrynowy, hypromellose, benzoesan sodu, substancja słodząca (aspartam), sacharyna, kwas sorbinowy, aromat malinowy, aromat waniliowy, woda. Po takiej mieszance bąki zapewnione. Smacznego.

 

air-160492_960_720

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.